Emniyet Teşkilatı Sendikası

Emniyet Teşkilatı Sendikası
GÜÇLÜ SENDİKA, GÜÇLÜ TEŞKİLAT
Emniyet Teşkilatı Sendikası
Yalnız Degilsin, Biz Varız !

Eş Durumu Gih’e Geçiş

Eş Durumu Gih’e Geçiş

          Genel bir bilgilendirme yapmak gerekirse Eş durumu ile Gih sınıfına geçmek için gerekli şartlar;

       Bulunduğunuz ilin görev süresini doldurmanız ve 1. Bölge de görevli iken eş durumundan başka bir 1. bölgeye atanmanız durumunda 1. Bölge süreleri yüzdelik hesap üzerinden hesaplanarak toplanıyor. 

          Eşinizin çakılı kadro ya da tayin durumu olmayan bir işinin olması ve sizin eşinizin işinden ötürü başka bir ile tayin olamayacak olmanız gerekmektedir. Bunu kurumunuzdan alacağınız yazı ile belgelendirmeniz isteniyor özel sektör kamu vs. fark etmiyor.
     Eşinizin belirttiğiniz işte en az bir yıl sigortalı olması Sgk Dökümü ile bunu sunmanız isteniyor. Bu şartları tamamlarsanız Gih sınıfına geçiş için başvuru yapabiliyorsunuz. Başvurulara ret verilmesine sebep olan hususlarda genel olarak şunlar:

        Görev süresinin dolmamış olması; 2. Bölge de görev sürenizi doldursanız da 1. Bölgeye Gih sınıfı olarak atama istemiş olmanız, EGM öncelikle eş mazereti ile bu ile atamanızın olmasını daha sonra görev süresi bitimi ile başvuru yapmanızı istiyor. Buradaki tek istisna talep ettiğiniz ilin atanamayacağınız sizin ya da eşinizin nüfusa kayıtlı olduğu, Büyükşehir kapsamında olmayan il olması bu durumda o ile başka türlü gitme şansınız bulunmadığından geçişiniz oluyor. Eşinizin çalıştığı kurumun EGM ile yaptığı yazışmada size verdiği tayin yoktur yazısı ile aynı minvalde cevap vermemesi. EGM geçici görevli atanabilme durumlarında ve o illerdeki şubelerimizde kadro var ise ataması yapılır tarzı dönüşlerde de ret veriyor. 

          2. Bölgeden 1. Bölge atamalarında daha önceki 1. Bölge sürelerinizi kale alınmıyor. Tayin olunan yeni ilin süresinin dolmayışı. Bulunduğunuz ilin görev süresini tamamlasanız da eşinizin bulunduğu ilin 2. Bölge ili olması. Sizin o ile Gih sınıfı Sivil memur olarak atanmanızın şartı 1. Bölge de görev sürenizi doldurmanız ve eşinizin işinin bulunduğu ilin 2. Bölgede bulunmaması ve zorunlu 2. Bölge görevini ifa edemeyecek olmanız. Eş durumundan Gih sınıfına geçiş yaparak Sivil Memur olarak atanmayı atama yer değiştirme yönetmeliğindeki 39. Madde düzenler. 

         1.Bölge Görev Sürelerinin Toplanması ve Yüzdelik Hesaplaması 1.Bölge bir ilde görevli iken başka bir 1. Bölge ile eş durumundan tayin olmanız ve bu ilde eşinizin işinden ötürü Genel İdare Hizmet Sınıfına Geçiş yapmak istemeniz durumunda görev yaptığınız önceki 1. Bölge ili görev süresi bulunduğunuz ilin süresine eklenerek hesaplanır. 

        Yüzdelik hesaplama ile alakalı da genel bir bilgi vermek gerekirse eğer iki birinci bölge ilinizin de görev süresi aynı ise doğrudan iki süreyi toplayarak hesaplama yapabilirsiniz (Görev süresi 8 yıl olan bir ilden başka bir 8 yıl olan ile tayin olmanız durumunda, eğer görev süreleri farklı ise yüzdelik olarak hesaplanıyor. Yani mesela görev süresi 6 yıl olan bir ilde 3 yıl çalışıp görev süresi 8 yıl olan bir ile tayin oldunuz diyelim. Görev süresi dolumu şu şekilde hesaplanıyor. İlk şehirdeki 3 yıllık görev süresi, görev süresi toplamı 6 yıl olan ilin yüzde 50’lik kısmını oluşturur. Gittiğiniz yeni 1. Bölge ilinde görev süresinizin geri kalan yüzde 50’lik kısmını tamamlamanız talep edilir. Bu da 4 yıla tekabül ediyor. Bu sürenin dolumu itibariyle
de başvuru yapabilirsiniz. 

        Genel olarak bu yüzdelik mantıkla süreleri hesaplayabilirsiniz.

Veysel KORAL
Emniyet Teşkilatı Sendikası
Diyarbakır İl Temsilcisi