Emniyet Teşkilatı Sendikası

Emniyet Teşkilatı Sendikası
GÜÇLÜ SENDİKA, GÜÇLÜ TEŞKİLAT
Emniyet Teşkilatı Sendikası
Yalnız Degilsin, Biz Varız !

Çocukluğunun en büyük hayali ile polis olan çocuk. Mesleğine sapasağlam girmişti. Ama bünyesi kaldırmadı bu teşkilatın çok ağır çalışma şartlarını, yenik düştü bedeni ve EGM Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin 16. maddesine göre iki seçenek sunuldu kendisine; ya (ADİ!) malül emekli ol; ya da Genel İdari Hizmetleri Sınıfına geçerek çalışmaya devam et. Artık istemesen de o üniformayı üzerinden çıkaracaktı, silahını ve kimliğini teslim edecekti, Hayırlı olsun, meslekten çıkarıldın, oysa Genel Kolluk Disiplin Hükümlerine göre meslekten çıkarılma bir disiplin cezası olarak tanımlanmıştır. Peki neye göre meslekten çıkarıldı? EGM Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre. Ama aynı vazifeyi yapan kardeş kurum Jandarma teşkilatında böyle bir uygulama yok, geri hizmete alınıp jandarma olarak görevine devam ediyorsun deyince, karşımızda ki iradenin cevabı; “O zaman sende Jandarma olsaydın kardeşim”  oluyordu.

İşte bu kadar basitti kovulurcasına mesleğini kaybetmek, sanki suç işlemiş gibi hastalık dilimi adı altında meslekten çıkarılmak. Ama ne hikmetse büro hizmeti görevi yapan polis memuru ile aynı odada aynı işi yapmaya devam etmekteydi çiçeği burnunda GİH Memurumuz. İlk başlarda pek bir anlam veremese de zamanla kendisine, bizzat kendi kurumu tarafından atılan kazığın boyutlarını kavrayacak ve kendisini bu durumdan kurtaracak bir dal aramaya başlayacaktı. Peki neydi bu dal, neredeydi bu çıkış kapısı, çok geçmeden karşısına sendika seçeneği geldi ve çevresinden ilk duyduğu popüler bir sendikaya üye oluverdi, artık sorunları çözülecek,  hem de 3 ayda bir ikramiye alacaktı. Keyfine diyecek yoktu. 

GİH Memurumuz üyesi bulunduğu sendikanın üç ayda bir ikramiye almaktan başka hiç bir işe yaramadığını anlaması çok sürmedi, ne var ki ne zaman sendika değiştirmeye kalksa bürokratik engeller ve normal zamanda hiç bir şekilde kendisine ulaşamadığı sendika temsilcisi karşısına çıkıveriyor, onu bir sürü süslü sözcük ve boş vaat ile istifadan vazgeçiriyordu ve bir sonraki istifa girişimine kadar o temsilcinin yüzünü bile görmüyordu. 

Yıllarca böyle yürüdü bu işler hiç bir sendika bu güne kadar polisin hastalığı gerekçesi ile mesleğinden çıkarılmasına ses çıkarmamış, hatta haberi dahi olmamıştı. Ta ki Emniyet Teşkilatı Sendikası kurulana kadar,  sizi sendikaya davet ederken size hiç bir sıkıntınızı sorma gereği bile duymadan çözüm önerilerini sıralayan, sizin yaşadığınız sıkıntıları iliklerine kadar yaşamış sendikacılar var. Emniyet Teşkilatında görev yapan bütün sivil memur arkadaşlarımı Emniyet teşkilatı Sendikası çatısı altında toplanmaya davet ediyorum, bizi biz anlarız ancak.

Akif DEMİRCİOĞLU
Genel Başkan Yardımcısı
22.10.2022